Оніхомікоз (грибок нігтів, мікоз нігтів) – хронічна грибкова інфекція нігтя, що викликається дерматофітами чи грибами роду Candida. Інфекція вражає як сам ніготь, так і шкіру, що оточує його, часто приводячи до розвитку грибкової пароніхії, мікозу гладкої шкіри і т.д.

Грибок нігтів рідко буває первинним, найчастіше він виникає на тлі травми кінцівок, псоріазу, цукрового діабету, хронічної венозної недостатності та інших захворювань, що призводять до порушення трофіки у цій галузі.

Найчастіше оніхомікоз страждають люди в дорослому віці, трохи вище відсоток захворюваності у чоловіків.

Збудники оніхомікозів

Найчастіші збудники захворювання гриби Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum, рідше оніхомікоз викликаю плісняві гриби.

Як заражаються грибком нігтів

Найбільш поширений спосіб зараження – контактно-побутовий (через предмети побуту) та контактний (серед членів сім'ї).

Однак ще раз зазначимо, що не всі, хто перебуває навіть у постійному контакті з хворим, заражаються оніхомікозом. Для розвитку цього захворювання потрібні певні сприятливі фактори. І є дуже багато прикладів, серед подружжя, яке живе разом довгі роки, на їхніхомікоз хворіє лише один, а у другого немає жодних проявів захворювання.

Розвиток оніхомікозу

Інфекція починається з периферичного піднігтьової шкірки або бічного валика. Далі поширюється по піднігтьової пластини до матрикса нігтя.

Грибкова інфекція стимулює клітини нігтьового ложа виробляти м'який кератин. Він накопичується під нігтем і призводить до підняття нігтьової пластини. Це ж зумовлює і біло-жовтий колір нігтьової пластини. Сама нігтьова пластина в початкових стадіях не уражається, але з прогресуванням процесу гриби створюють у ній заповнені повітрям тунелі і нігтьова пластина втрачає свою прозорість. Така піднігтьова локалізація грибкової інфекції дуже ускладнює застосування зовнішніх засобів для лікування оніхомікозів.

Як проявляється мікоз нігтів?

Виділяють три основні клінічні форми оніхомікозу:

     Дистально-латеральний оніхомікоз.

Починається з чітко-окресленої білої плями, що примикає до вільного або бокового краю нігтя. Поступово пляма набуває жовто-коричневого або чорного забарвлення. Ніготь втрачає прозорість, товщає, піднімається, відходить від нігтьового ложа, починає тріскатися і кришитися. Найчастіше уражаються нігті на ногах, при цьому в основному страждають великі пальці та мізинці. Однак і інші нігті як на ногах, так і на руках можуть зазнавати захворювання.

     Проксимальний піднігтьовий оніхомікоз.

Біла пляма починає поширюватися з-під заднього нігтьового валика. Поступово уражається майже вся поверхня нігтя.

     Білий поверхневий мікоз.

Біла пляма вражає зовнішню поверхню нігтьової пластини. Уражена ділянка поширюється вглиб і може призвести до виразки та руйнування нігтя.

Ця форма мікозу при своєчасному лікуванні добре піддається терапії зовнішніми засобами.

Діагностика оніхомікозу

Грибкове ураження нігтів підтверджується мікроскопічним дослідженням зіскрібка ураженої частини нігтя. Іноді проводять посів на середовища для грибів. У скрутних для діагностики випадках можливе патогістологічне дослідження (ШІК-реакція).
Лікування оніхомікозів

Оніхомікози ніколи не проходять самостійно. Без лікування грибок вражає один ніготь за іншим.

Зовнішні методи лікування при самостійному застосуванні часто неефективні. Вони працюють тільки при локалізованому білому поверхневому мікозі або в комбінації з системною або лазерною терапією.

Найбільш поширеною є системна терапія оніхомікозів. Застосовуються препарати Тербінафін або ітраконазол, іноді флуконазол. Слід зазначити, що системне лікування має бути тривалим і продовжуватись до повного відростання здорової нігтьової пластини.

Найсучаснішим способом лікування грибка нігтів стало лазерне лікування. Суть методу полягає в глибокому, рівномірному прогріванні тканин нігтя та піднігтьової області. Досягається температура згубна як міцелію, так спор патогенних грибів. Лікування проводиться також до повного відростання нігтя, зазвичай з періодичністю 1 раз на місяць і не потребує додаткового прийому протигрибкових засобів усередину. Майже будь-яка форма мікозу нігтів піддається лазерному лікуванню, але тривалість терапії залежить від поширеності процесу. Також важливо використовувати зовнішні протигрибкові препарати, щоб запобігти повторному зараженню.

Про лікування грибка нігтів у клініці Goravsky читайте тут.