Гіпертрихоз - це надмірне зростання волосся, не властиве цій ділянці шкіри, статі та віку.

На відміну від гірсутизму, де зростання волосся у жінок відбувається за чоловічим типом, при гіпертрихозі волосся може рости на будь-якій ділянці шкіри.

Гіпертрихоз поділяють на вроджений та набутий.

Вроджений гіпертрихоз:

Вроджений ланугінозний гіпертрихоз.

Дуже рідкісне захворювання, яке проявляється надмірним зростанням волосся по всьому тілу новонародженої дитини. У нормі тіло плода повністю покрите непігментованим, тонким волоссям лануго. Лануго випадає приблизно на 8 місяці гестації і замінюється пушковим волоссям і термінальним на голові. При вродженому гіпертрихоз волосся лануго не випадає і продовжує рости і існувати все життя людини.

Вроджений термінальний гіпертрихоз.

Це захворювання характеризується зростанням термінального, пігментованого волосся по всьому тілу людини. Практично завжди поєднується із гінгівальною гіперплазією (дефект зубів). Саме це захворювання асоціюється у нас із образом перевертня та «людини-вовка».

Невоїдний гіпертрихоз.

Це незвичайна форма гіпертрихозу, при якій ріст волосся обмежується поодинокими осередками зростання термінального волосся. Може з'являтися при народженні чи пізніше. Прикладом невоїдного гіпертрихозу є надто довге волосся на бровах.

Невус-асоційований гіпертрихоз.

Зростання довгого волосся на родимих плямах (невус Беккера, вроджений меланоцитарний невус тощо)

Придбаний гіпертрихоз:

Розвивається з віком і може включати як надлишковий ріст пушкового, так і довгого термінального волосся на будь-яких ділянках обличчя та тіла.

Причини розвитку гіпертрихозу:

Причини розвитку гіпертрихозу найчастіше невідомі. Природжений гипертрихоз пов'язані з генетичними порушеннями, які є спадковими чи виникають унаслідок мутацій.

Придбаний пушковий гіпертрихоз іноді виникає на пізній стадії раку внутрішніх органів. Таким чином, є паранеопластичним симптомом. Виявляється зростанням тонкого шовковистого волосся на носі, повіках та інших ділянках, для яких в нормі ріст волосся не властивий.

Інші можливі причини придбаного гіпертрихозу:

     метаболічні розлади (порфірія)
     лікарські засоби (пероральний прийом фенітоїну та циклоспорину)
     нервова анорексія

Локальний гіпертрихоз:

     топічне нанесення лікарських засобів (йод, псорален, міноксидил, стероїди)
     область постійно травматизації
     тривалі запальні захворювання шкіри в цій галузі, інфекція або вакцинація

Лікування гіпертрихозу

Якщо можливу причину виникнення не можна усунути, єдиним методом лікування є постійне видалення волосся. Гоління, воскова, хімічна, механічна депіляція. Єдиний метод, який може допомогти позбавитися волосся на дуже тривалий час - лазерна епіляція. Лазерна епіляція при гіпертрихозі усуває довге термінальне волосся, тонке пігментоване, але не діє на зовсім біле, пушкове волосся.